

Imbir znany jest głównie jako przyprawa, choć wykazuje też wiele prozdrowotnych właściwości. Jego ojczyzną są Chiny i Indie, ale uprawiany jest obecnie w wielu krajach o klimacie tropikalnym. Surowcem zielarskim jest kłącze, które zawiera cenny olejek eteryczny.








Nasiona tej rośliny są powszechnie znane pod nazwą Chia. Niegdyś była jedną z podstawowych roślin uprawnych w państwie Azteków. Obecnie została na tyle spopularyzowana, że uprawiana jest w wielu krajach świata, a jej nasiona dostępne są w większości sklepów.






1 łyżeczkę nasion zalewamy szklanką przegotowanej wody o temperaturze pokojowej i odstawiamy na 15-20 minut. W tym czasie nasiona spęcznieją, a woda w której się znajdują stanie się gęsta. Mieszankę najlepiej zażywać rano, na czczo.

1 łyżeczkę nasion dodajemy do jogurtu, owsianki, kaszki lub innego półpłynnego dania.





Naturalnie występuje na półwyspie Indyjskim, ale obecnie jest uprawiany w wielu krajach strefy tropikalnej. Surowcem zielarskim jest kłącze, które po zebraniu i wysuszeniu zostaje zmielone.









Jest to wysokie i smukłe drzewo iglaste dorastające do 35 metrów wysokości. Nie jest odporny na mróz, dlatego naturalnie rośnie tylko w Basenie Morza Śródziemnego.








Jest rośliną jednoroczną, rzadko spotkamy go dziko rosnącego. Surowcem zielarskim są nasiona lnu i olej z nich wytłaczany.



Przepisy:






Jest wytłaczany z nasion Rącznika Pospolitego – rośliny dorastającej do dwóch metrów wysokości. W Polsce może być uprawiany jako roślina jednoroczna, ale jest to dość ryzykowne ze względu na to, że jest silnie trujący. Olej sprzedawany w aptekach pozbawiony jest toksycznej rycyny, dzięki czemu jest bezpieczny.











Mięta to roślina posiadająca naprawdę wiele zastosowań. Choć występuje w ponad 20 gatunkach i licznych odmianach, wszystkie posiadają podobny zapach i właściwości. W fitoterapii stosowana jest od niepamiętnych czasów, a uprawiać ją możemy z łatwością nawet na kuchennym parapecie.





1 łyżkę rozdrobnionego ziela zalewamy 1 szklanką wrzącej wody lub mleka. Zostawiamy pod przykryciem na 20 minut i przecedzamy. Pić możemy nawet kilka szklanek dziennie, mięta jest zielem bezpiecznym.


*na zdjęciu mięta okrągłolistna*



Jest to narośl pojawiająca się na liściach, gdy roślina zostanie zaatakowana przez owady zwane galasówkami. Drzewo broniąc się przed inwazją pasożyta owadziego zamyka jajeczka w naroślach, zwanych właśnie galasami.


Przepisy:



















Stosuje się go także do kąpieli przy nadmiernej potliwości.








Jedną łyżeczkę kory wierzby gotujemy w 250 ml wody przez 10 minut, a następnie przecedzamy, możemy pić ok 2 szklanek dziennie
PS. poniżej możecie zobaczyć jak wygląda już ususzona kora wierzby








Jasnota łagodzi bóle menstruacyjne i zmniejsza nadmierne krwawienie. Uważa się również, że ma działanie relaksujące- łagodzi drżenie mięśni poprzecznie prążkowanych, zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych co pomaga przy bólach głowy, pleców itp. Roślina ta działa uspokajająco i obniża ciśnienie krwi, polecana jest również przy migrenach.









Pół garści świeżo zebranej jasnoty parzymy 10 min w szklance wrzątku (możemy łączyć ją z krwawnikiem lub rumiankiem). Przecedzamy i mamy gotowy do spożycia napar 




Jest to duże, szybko rosnące drzewo pochodzące z Bałkanów. W fitoterapii jest to gatunek niezwykle ceniony, którego niemal każda część posiada dla nas właściwości lecznicze.



Przepisy:






Dziko porasta południe Europy, gdzie możemy go spotkać nawet do końca listopada. Surowcem zielarskim jest owoc i olejek z niego uzyskiwany, który posiada szereg cennych właściwości leczniczych.
Główną substancją leczniczą wsytępującą w olejku jest anetol który działa przeciwbólowo, antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, wiatropędnie i przeciwfermentacyjnie. Posiada wpływ znieczulający i rozkurczowy na mięśnie gładkie pobudzając przy tym trawienie. Dodatkowo działa estrogennie i antyandrogennie. Niegdyś nalewka koprowa była wcierana w skórę głowy co miało hamować wypadanie włosów.
Wskazaniami do stosowania są problemy trawienne takie jak wzdęcia, niestrawności, spowolniona przemiana materii oraz stany zapalne i infekcje układu oddechowego. Dzięki działaniu estrogennemu pobudza również słabą laktację i nieregularne miesiączkowanie.
Przepisy:



















Aby przygotować wywar z kwiatów nagietka , 1 łyżkę suszonych kwiatów zalej szklanką wrzącej wody, przykryj i odstaw na 15 minut.
Gotowy napar z nagietka można pić po 100 ml raz lub dwa razy dziennie.


















1 łyżeczkę ziela jeżówki zalewamy szklanką wrzątku, i dostawiamy na 10-15 minut. Po tym czasie przecedzamy napar i możemy się nim delektować.






Ziele wrotyczu pospolitego pomaga w zwalczaniu wszy, leczy zaburzenia trawienia, wspomaga pracę wątroby, działa moczopędnie, likwiduje infekcje wirusowe, wspomaga gojenie się ran, oraz zwalcza często nawracającą opryszczkę.
Wywar z wrotyczu pospolitego można stosować także do inhalacji w celu zmniejszenia ryzyka infekcji i stanów zapalnych dróg oddechowych.
Wspomaga także zdrowie zatok. Napar z wrotyczu pospolitego znalazł zastosowanie w medycynie ludowej na różnego rodzaju bóle układu pokarmowego.









Zmieszaj 1 łyżkę nalewki z wrotyczu pospolitego z 3 łyżkami maści z nagietka i 2 łyżkami maści propolisowej. Mieszaj do jednolitej masy.
Otrzymujesz w pełni naturalny i bezpieczny produkt, który można również nakładać miejscowo na skórę kilka razy dziennie






Ponadto ekstrakty z chmielu stosowane zewnętrznie są skuteczne przy zapaleniu korzonków nerwowych, bólach reumatycznych, stanach zapalnych skóry, a nawet trudno gojących się ranach. Chmiel działa również wspomagająco na wypadanie włosów.







1 łyżeczkę szyszek chmielowych zalać 1 około 150 ml wrzącej wody, przykryć i odstawić na 10 do 15 minut. Napar przed podaniem należy przecedzić. Zaleca się pić szklankę ciepłego wywaru 2 do 4 razy dziennie, najlepiej przed snem.






Przepisy:
















1 łyżkę suszonych ziół lub liści kocimiętki zalać gorącą wodą i parzyć pod przykryciem około 15 minut. Po tym czasie można przecedzić napar.
Pozdrawiam,
Klaudia 




Znamy go jako świetną przyprawę do mięs, ale pełen jest też dobroczynnych właściwości, przez co znalazł zastosowanie w fitoterapii. Naturalnie występuje we wschodnim basenie Morza Śródziemnego, gdzie jest rośliną wieloletnią, dorastającą do 30cm wysokości. Nie jest mrozoodporny, ale nadal możemy go z powodzeniem uprawiać w Polsce jako roślinę jednoroczną.
Głównym i najbardziej przez nas cenionym składnikiem tego zioła jest olejek, który działa bakterio- i grzybobójczo. W zielu dodatkowo znajdują się kwasy fenolowe, triterpeny, flawonoidy oraz garbniki.






Do tego wykazuje silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Niegdyś stosowano go przy infekcjach pasożytniczych i bakteryjnych infekcjach układu pokarmowego. Obecnie znalazł zastosowanie przy produkcji past do zębów, płukanek jamy ustnej i preparatów do higieny osobistej. Napar z tymianku stosowany jako płukanka do ust wspomaga walkę z nieświeżym oddechem.



















Po oczyszczeniu, umyciu i wysuszeniu aronię można wykorzystać do przygotowania dżemu. Około 1 kg owoców zasypać 0,5-1 kg cukru, lekko podgrzać, zalać 0,5 szklanki wody i gotować do zgęstnienia, następnie przełożyć do słoików i ostudzić.
Źródła:
Pozdrawiam,
Klaudia

















250 g płatków dzikiej róży zmieszaj z sokiem z połowy cytryny, przełóż do słoika i wstaw do lodówki na noc. Z 1 kg cukru zrób syrop, zagotuj i dodaj płatki. Gotuj na małym ogniu, aż zgęstnieje. Konfiturę wlewamy do wyparzonych słoików i pasteryzujemy.
Źródła:


















2 łyżki liści zalewamy 2 szklankami wrzątku, odstawiamy na 30 min a następnie przecedzamy. Pijemy 3-4 razy dziennie, po 3 łyżki stołowe.














Wsypujemy jedną łyżeczkę suszonej i rozdrobnionej lawendy do kubka, zalewamy około 150ml wrzątku i odstawiamy na 2 minuty pod przykryciem, następnie dolewamy 100ml gorącej wody i znowu odstawiamy kubek, tym razem na 5 minut. Po upływie tego czasu można delektować się pyszną herbatką.















Łyżkę suszonych kwiatów zalać szklanką wody i gotować 3-5 minut, odcedzić i pić 2-3 razy dziennie. Napar stosujemy przy schorzeniach dróg moczowych i przewodu pokarmowego.

Ziele zalać wrzącą wodą, tak aby napar był koloru czerwonego. Zwykle jest to czubata łyżka kwiatów. Zagotuj herbatę pod pokrywką przez 10 minut. Pijemy raz dziennie.



Ojczyzną Miłorzębu są Chiny, a do Europy został po raz pierwszy sprowadzony w XVIIIw. Jest to roślina mrozoodporna, którą z powodzeniem można uprawiać w polskich ogrodach.



1 łyżkę rozdrobnionych liści zalewamy 1 szklanką wrzącej wody i odstawiamy na 30 minut. Pijemy 2 razy dziennie po 1 szklance naparu. Możemy dodać miód i sok cytrynowy






























Rozdrobnione łupiny orzechów gotować na małym ogniu przez 2 godziny. Powstały wywar (po odcedzeniu) stosuje się do ostatniego płukania po umyciu włosów. Płukanki te poprawią wygląd włosów i lekko przyciemniają ich barwę.













3-4 łyżki rozdrobnionej kory zalać 2 szklankami wody. Gotować na małym ogniu przez 10 minut od momentu zagotowania, a następnie przecedzić. Pijemy pół szklanki ciepłego odwaru co 3-4 godziny. Ma działanie przeciwzapalne, i obniżające gorączkę.








flawonoidów
kwasów organicznych
minerałów
witamin (witaminy C, E i B)
karotenoidów
potasu

Rozgniecione maliny odstawiamy na 24 godziny, aby puściły sok. Następnie odcedzamy sok, dodajemy cukier i gotujemy. Usuwamy pianę, która może powstać podczas gotowania. Po ugotowaniu sok rozlewamy do butelek lub słoików.






















Kilogram rokitnika zasyp kilogramem cukru i odstaw na 7-8 godzin; następnie gotuj powoli przez 20-30 minut. Odcedź sok i rozlej do butelek; po pasteryzacji umieścić w ciemnym miejscu; Pijemy ją w czystej postaci lub stosujemy jako dodatek, jako herbatę, gdy jesteśmy podatni na grypę i przeziębienie.

Dąb szypułkowy
Quercus robur











1 Łyżkę surowca zalewamy 1 szklanką wody, doprowadzamy do wrzenia, i gotujemy 5 minut na małym ogniu, pozostawiamy pod przykryciem na 20 minut, a następnie przecedzamy. Pijemy 1 – 4 razy dziennie po 100 ml. W razie biegunki pijemy po 200 ml. 4 – 6 razy dziennie.

5 Łyżek kory dębowej gotujemy 10 minut, na małym ogniu w 2 litrach wody. Następnie odstawiamy pod przykryciem na 20 minut, przecedzamy wlewamy do wanny napełnionej wodą o temperaturze około 37 stopni. Kąpiel nie powinna przekraczać 15 minut. Pomaga przy grzybicy, łuszczycy, różnego rodzaju liszajach i problemach skórnych oraz nadmiernej potliwości.







W celach leczniczych bazylię możemy stosować:




wlewamy kilka kropel do kąpieli lub podgrzewanego kominka.





Hibiskus to krzew z rodziny ślazowatych dorastający do 5 metrów wysokości. Dobrze znosi chłód i może być uprawiany nawet w polskim ogrodzie. Surowcem zielarskim jest kwiat, który po ususzeniu przyjmuje barwę purpurową. Herbata z hibiskusa jest nie tylko zdrowa, ale też dość efektownie wygląda dzięki swojej ciemnoczerwonej barwie. W smaku jest dość kwaśna, orzeźwiająca.




Łyżeczkę suszonych płatków zalewamy szklanką gorącej wody, odstawiamy pod przykryciem do zaparzenia.

Napar z dwóch łyżeczek płatków rozcieńczamy w 1 litrze wody. Ostudzoną mieszanką polewamy włosy i skórę głowy. Dzięki lekko kwaśnemu odczynowi, płukanka domyka łuski włosa i pozytywnie wpływa na skórę.





Surowcem pozyskiwanym z rośliny są głównie szyszkojagody, z których sporządza się mieszanki ziołowe i olejki eteryczne. Substancje lecznicze pozyskuje się także z innych części rośliny, m.in.: liści czy korzeni.








Łyżkę rozdrobnionych owoców jałowca (można je rozetrzeć w moździerzu) zalać szklanką wrzątku i odstawić pod przykryciem na 15 minut, po tym czasie możemy przecedzić napar. Pijemy go po 1–2 łyżki w ciągu dnia jako środek moczopędny i żółciopędny.




Imponujące drzewo liściaste o mocnej budowie z szeroką koroną w kształcie kopuły. Najbardziej charakterystyczną cechą buka, która pozwala na łatwą identyfikację tego drzewa o każdej porze roku jest jego kora która ma barwę szarą i jest gładka.

Wierzono także w uzdrawiającą moc kontaktu z samym bukiem – przebywanie w jego pobliżu podobno koi nerwy i wycisza umysł.
Zewnętrznie buk jest stosowany głównie w przypadku owrzodzeń i zapalenia jamy ustnej i gardła, egzemy, trądziku, trudno gojących się ran i oparzeń. Jego silne właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbólowe sprawiają, że jest dobrym lekarstwem na te dolegliwości.
Buk pomaga również uniknąć problemów trawiennych, ponieważ reguluje trawienie i poprawia pracę jelit.
Preparaty na bazie buku są szczególnie odpowiednie w przypadku chorób zapalnych układu moczowego, ponieważ regulują pracę nerek i działają moczopędnie
Działania te powodują:






Jedną łyżkę liści (zasuszonych i rozdrobnionych) zalać 2 szklankami wrzącej wody i pod przykryciem zaparzać ok. 15-20 minut. Po przecedzeniu można pić dwa lub trzy razy dziennie, ale nie więcej niż pół szklanki jednorazowo.




Pigwowiec japoński 

Chaenomeles japonica
Urokliwa roślina pokroju nawet 2m krzewu. Kwitnie obficie wczesną wiosną, a kwiaty w zależności od odmiany potrafią przybierać barwy od pomarańczowej poprzez różową do czerwonej- zawdzięczają temu swoją popularność w naszych ogrodach. 

Surowcem który wykorzystujemy jest owoc pigwowca z którego możemy pozyskiwać sok, ale również możemy z niego robić przetwory takie jak dżemy czy galaretki.

Należy wspomnieć, że pigwowiec jest często mylony z pigwą, obie rośliny charakteryzują się kwaśnymi owocami, które są bogate w witaminę C. Jednak owoc pigwowca jest znacznie mniejszy i przypomina bardzo kwaśne żółte jabłko.
Substancje zawarte w pigwowcu wywołujące efekt prozdrowotny:






Owoce pigwowca jak i ich przetwory posiadają właściwości przeciwutleniające, wymiatają z organizmu wolne rodniki i spowalniają procesy starzenia. Wykazują aktywność antyoksydacyjną.
Dodatkowo związki polifenolowe zawarte w soku z pigwowca korzystnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego. Mają właściwości żółciopędne, przeciwwrzodowe i hepatoprotekcyjne. Obniżają także poziom „złego” cholesterolu we krwi i zapobiegają rozwojowi miażdżycy. Mają także właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i bakteriobójcze. Owoce są bardzo bogate w minerały w porównaniu do innych owoców m.in. żelazo, molibden, magnez, fosfor, cynk i miedź.

Bardzo szybki w przygotowaniu jest syrop, który pomaga na przeziębienia. Wystarczy zasypać drobno pokrojone owoce pigwowca cukrem i poczekać aż puszczą sok, po czym przelać płyn do butelki. Pozostałe owoce można wykorzystać na dżem.




Jest to wiecznie zielony, bardzo aromatyczny krzew, który naturalnie rośnie wzdłuż basenu Morza Śródziemnego. Surowcem przez nas wykorzystywanym jest ziele oraz destylowany z niego olejek. W medycynie ludowej ziele stosowano przy problemach trawiennych, jako środek przeciwbólowy oraz uspokajający.

Rozmaryn wykazuje aktywność przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą. Dodawany do potraw mięsnych skutecznie przedłuża ich świeżość. Stosowany wewnętrznie napar z liści rozmarynu działa rozkurczająco na jelita oraz poprawia trawienie. Posiada działanie hepatoprotekcyjne. Może okazać się pomocny w walce z Helicobacter pylori i bakteriami odpowiedzialnymi za powstawanie próchnicy.
Olejek rozmarynowy stosuje się głównie zewnętrznie. Ma działanie lekko przeciwbólowe, rozszerzając naczynia włosowate poprawia ukrwienie. Posiada również szerokie zastosowanie w aromatoterapii gdzie może posłużyć do inhalacji, masażu, kąpieli oraz do zrobienia okładów przy schorzeniach skórnych.






Jest to wiecznie zielony, bardzo aromatyczny krzew, który naturalnie rośnie wzdłuż basenu Morza Śródziemnego. Surowcem przez nas wykorzystywanym jest ziele oraz destylowany z niego olejek. W medycynie ludowej ziele stosowano przy problemach trawiennych, jako środek przeciwbólowy oraz uspokajający.

Rozmaryn wykazuje aktywność przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą. Dodawany do potraw mięsnych skutecznie przedłuża ich świeżość. Stosowany wewnętrznie napar z liści rozmarynu działa rozkurczająco na jelita oraz poprawia trawienie. Posiada działanie hepatoprotekcyjne. Może okazać się pomocny w walce z Helicobacter pylori i bakteriami odpowiedzialnymi za powstawanie próchnicy.
Olejek rozmarynowy stosuje się głównie zewnętrznie. Ma działanie lekko przeciwbólowe, rozszerzając naczynia włosowate poprawia ukrwienie. Posiada również szerokie zastosowanie w aromatoterapii gdzie może posłużyć do inhalacji, masażu, kąpieli oraz do zrobienia okładów przy schorzeniach skórnych.




“ Zielnik seniora – cykl spotkań z zielarzem fitoterapeutą dietetykiem i refleksologiem “ Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Zleceniodawcy w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2023.